NYSAIS
close icon

NYSAIS Justice, Equity and Diversity Institute Cohorts

The following outstanding educators have been selected to participate in the NYSAIS Justice, Equity and Diversity Institute. The response to this program has been robust and speaks to the strength and commitment to equity, justice, and diversity leadership found in our NYSAIS member schools. We thank each of the schools listed for investing in the professional learning of their faculty as well as in the future of their schools in this way.

2021 – 2022 Cohort

Jaliz Albanese – Grace Church School (NYC)

Elana Anderson – Abraham Joshua Heschel School

Elisse Battle – Trinity School

Danny Crawford – Ethical Culture Fieldston School

Isabel Dominguez – Friends Seminary

Kristyn Dorfman – Friends Academy

Ricca Gaus – Cathedral School of St. John the Divine

Dondre Greenhouse – Speyer Legacy School

Cynthia Ho-Donaldson – Spence School

Samantha Hosein – Brearley School

Marjorie Jean-Paul – Buckley Country Day School

Christine Moloney – Horace Mann School

Toby Nathan – Grace Church School (NYC)

Jasmine Rebadavia – Teachers College Columbia University

Ingrid Sabogal – Ethical Culture Fieldston School

Nicola Zimmer – Calhoun School

2019 – 2020 Cohort

Kyle Anderson – The Calhoun School

Irene Baigorri – The Calhoun School

Katherine Cheung – Grace Church School

Kevin Farrell – The Calhoun School

Tyler France – Tuxedo Park School

Valerie Garcia – Berkeley Carroll School

Camille Harrison – Berkeley Carroll School

Ryan Heneberry – Berkeley Carroll School

Derek Lipscomb – The Buckley School

Rashad Phillips – The Dalton School

Adrianne Pierce – Hackley School

Sara-Momii Roberts – Little Red School House and Elisabeth Irwin High School

JT Tierney – Riverdale Country School

Jake Tiner – The Speyer Legacy School

Kallan Wood – Grace Church School

2018 – 2019 Cohort

Crystal Colon – The Buckley School

Franklin Davison – Staten Island Academy

August Dyson – The Co-op School

Becky Eisenberg – Bank Street School for Children

Olga Florentino – Portledge School

Tanya Huelett – Brearley School

Piya Kashyap – The Grace Church School

Julia Kingsdale – The Browning School

Lynn Lin – Friends Seminary

Jacqueline Nelson – The Hewitt School

Johara Sealy – The Nightingale Bamford School

Tony Tanael – Léman Manhattan Preparatory School

Kemeyawi Wahpepah – The Hewitt School

Eboni Washington – St. Hilda’s & St. Hugh’s School

2017 – 2018 Cohort

Dawn Anderson – Trevor Day School

Jean-Robert Andre – Grace Church School

Coy Dailey – Bank Street School for Children

Giuliana de Grazia – West Side Montessori School

Jessica Delgado – Riverdale Country School

Ashley Francis – The Buckley School

Ty Gwara – Trinity School

Gemma Halfi   – Emma Willard School

Vonick Jean-Guillaume Gibson – Ethical Culture Fieldston School

Seth Kahn – Mary McDowell Friends School

Betty Noel – The Browning School

Margretta Reed – Saint Ann’s School

Ryan Rockmore – Poly Prep Country Day School

Liz Storch – The Allen-Stevenson School

Jennifer D. Tait – Trinity School